Elektrik Tesisatı

Elektrik Tesisatı

Elektrik Tesisatı Nasıl Döşenir
 
1- Boruların Yerleştirilmesi

Binalar yapılmadan önce elektrik tesisat projeleri hazırlanır. Bu projelerde boruların kesitlerinden nereye yerleştirileceklerine, anahtar ve prizlerin nerelerde olacağına kadar bütün detaylar belirlenir. Elektrik tesisatını üstlenen yetkili firmanın uzman personeli, projedeki bilgilerin kılavuzluğunda öncelikle iletken tellerin yer aldığı boruların geçeceği yolu belirler. Ardından açılan kanallara borular titizlikle döşenir. Tavan betonları dökülmeden önce zaten bu yerler belirlenmiştir.
 
2- Buat ve Kasaların Yerleştirilmesi

Elektrikli devrelerde akımı kollara ayırmak için kullanılan kutulara “buat” adı verilir. Projeye göre prizlerin ve buatların yerleştirileceği kasalar, açılan yuvalarına çimento yardımıyla tutturulur. Sıva öncesi gerçekleştirilmesi gereken bu işlem yapılırken buatların tamamı tavandan eşit mesafede ayarlanır. Anahtarların ve prizlerin yerden mesafeleri standart olarak bellidir. Anahtarlar tabandan 150 cm, prizler ise 40-50 cm mesafeye yerlestirilir.
 
3- Kabloların Çekilmesi

Elektrik tesisatı nasıl döşenir sorusunu cevapladıktan sonra sıra kabloların çekilme işlemine geldi. Sıva kuruduktan sonra iletken kabloların çekilmesi aşamasına geçilir.
 
Boruların içinden kabloların geçmesi için kılavuz teller ve “susta” adı verilen aletler kullanılır. Diğer aşamalarda olduğu gibi kabloların çekilmesi de titizlikle yapılmalıdır.
 
Borulardan geçirilecek iletken tellerin çapı, bağlantılar için yeterli uzunlukta olmaları, kesintisiz olarak geçebilmeleri kadar, boruların içinin boş olması da oldukça önemli detaylardır. Tellerin kolayca geçirilmesi için talk pudrası kullanmak, pratik ve yaygın bir yöntemdir.
 
4- Buat Baglantıları

Tellerin buat içindeki baglantilari sırasında “klemens” adlı parçalar kullanılır. Buat bağlantılarının karmaşık olmamasına, akım uçlarının buatın kapağına değmemesine dikkat edilmelidir. Buatın içindeki gereken baglantilar yapıldıktan sonra özenle kapağı kapatılır.
 
5- Anahtar, Priz ve Duyların Montajı

Elektrik tesisatı döşemenin son aşamasında dışarıdan görünen anahtar, priz ve duyların montajı gerçekleştirilir.
 

 

İlgili Resimler

Öne Çıkarılanlar

Aet Teknik Elektrik Arıza Tespiti, Teşhis ve Onarım maliyeti hakkında b

Güvenlik ve tedbiri sağlamada en çok tercih edilen sistemlerin başında g&uum

Kayseri otomatik kapı ve kepenk sistemleri; garaj kapıları, bariyer ve otopark otomasyon